Jezírko

Původním záměrem byly dvě vany – jedna pod okapem seníku, druhá pod ní, obložené hlínou, osázené bylinkami. Nebo čistě přírodní „bahňák“ s rákosím.
Trochu se to zvrtlo.
Asi jsem moc kombinovala. Zbytečně členité. Dnes bych udělala jednu hloubku, 160 – 180 cm a mělký okraj pro rostliny. Také jsem neměla nijak vymyšlené výšky s ohledem na mírnou svažitost terénu, přední část měla být vysypaná výš. Kdyby…
Den před příjezdem měsíc objednaného jezírkového specialistu na položení a svaření fólie mě napadlo, že asi bude potřebovat elektriku, která na pozemku není. Nebýt hodného souseda chataře… Prostě dělám někdy ( často ) věci obráceně. Vždycky to ale dobře dopadne.
Voda ze střechy do vany, z vany do jezírka.
Kamínků a kamenů není nikdy dost ( to myslím ironicky ). A tak vznikalo kamenné moře… Alespoň je tam hodně úkrytů pro brouky a pavouky.
V červených taškách čekají na zasazení muďouly.
Přes zimu se jezírko téměř zaplnilo vodou, stačila potom jedna cisterna.
Jaro 2018
Vedle jezírka vlevo jsem udělala z kmenů, dřevěných palet a větví útočiště pro plazí a hmyzí zájemce. Na kopeček s hyacinty jsem zasadila heřmánek pravý a od té doby je to Heřmánkový kopeček. Docela divočina. Mám velkou spotřebu, dělám si heřmánkový olej pro výrobu krémů a čaj před spaním nemá chybu.
Na to že původně byl v plánu bahňák je filtrace s čerpadlem už hodně přes čáru. Ale bez UV lampy.
Lekníny, orobince, máta vodní, kosatce. Kyprej vrbici neměli. V červnu ale záhadně vykvetla hojně, kolem celého jezírka. Nemyslím si, že byla propašovaná s některou rostlinou z obchodu. V minulosti byla louka mokřad a semínka kypreje jen trpělivě čekala na dobu znovuzrození. Právě tohle mě na přírodě fascinuje. Zasadím někam rostlinku, ono se jí tam nelíbí, tak zmizí. Příští rok se ale objeví na jiném stanovišti, protože se jí tam líbí víc.
Ve vaně větší invazivnější druh orobince, vpravo od potůčku asi čtyři druhy máty a meduňka. Vlevo pokus o milované druhy trvalek – musím si to ještě vyříkat s kopřivami. Normálně je miluju, ale co je moc…
Jaro 2019
Vpravo levandule. Když projdu kolem, zvedne se z květů oblak motýlů. Čmeláci a včely se rušit nenechají. Levandule přitahuje hojně bělásky. Je tedy asi logické vysadit keřík levandule k zelnému záhonu pro odpoutání pozornosti. Odpuzuje i mšice a mravence.
Podzim 2019
Ne bez důvodu se rozchodníku říká nádherný. Na fotce v barvách podzimu. Růžové, červené, bílé – náprstníky ( digitalis ) mám všude. Jsou krásné a ozdravují půdu. Stěhují se jak se jim chce a mně se líbí, kvetou až do zimy. To má svůj důvod. Z jejich okvětních lístků si totiž skřítkové šijí kabátky na zimu. “ Neexistují jedovaté byliny, ale špatné dávkování “ – tak nějak přibližně zní citát, který jsem někde četla. Možná u Janči v herbáři.
Jaro 2020
Jestli se tyhle všechny žabky budou vracet pářit do své mateřské vody, tak potěš… příští rok bude narváno. Samozřejmě mám radost.
Jaro 2021

Jezírko letos čeká revitalizace. Vyvěrá pod ním pramen, který jezírko napouští pod fólií. Prý mám v plachtě udělat díru, aby voda vytekla. Ale to by bylo i s bahnem a pokud zase přijdou sucha, pramen vyvěrat přestane. V cestě nad jezírkem je nově odvodňovací potrubí a z druhé strany vykopu tunel k prameni, aby mohla voda odtékat. Možná ji svedu do skruže ovečkám do ohrady.

Květen 2022

Na podzim vypuštěno do přírodní tůňky, ryby vyloveny a darovány. Už je opět ve formě a plné pulců skokanů a ropuch. Prohání se zde i malý „krokodýlek“ čolek obecný a nad jezírkem dovádějí vážky. Kolem břehu jsou doplněné skalničky ( v kamínkách ), kosatce a spousta jiných trvalek. Každým rokem se rozrůstá kyprej vrbice. Jako spousta dalších rostlinek se přistěhovala sama. Vybírá si místa tak, aby ji rozhodně nikdo nepřehlédl. Je nádherná.

Na břehu půlroční Berynka, která zrovna vylezla z vody, kde okousala leknínům všechny vyrašené listy…

Květen 2022

Červen 2022
Srpen 2022
Červen 2023