Louka 2022

Květen – kouzelná louka

V průběhu zimy, kdy už se nemůžu dočkat, až zase zabořím ruce do hlíny, si dělám plány. Co kde začnu tvořit, co sázet. A nakupuji semínka. Docela často se mi stává, že rostlinka, kterou koupím se na louce objeví sama. Ještě než ji stihnu vysadit. Každým rokem se zvyšuje druhová pestrost. Objevují se i luční kytičky a bylinky, se kterými se dnes už v přírodě setkáme zřídka. Když si vybavím, jak před šesti lety bylo celé místo porostlé jen jedním druhem trávy… Často jen chodím, žasnu a obdivuji. Jsem zamilovaná až po uši.

Večernice lesní
Kozlík lékařský
Čertkus luční je jediným rostlinným druhem, na jehož rubovou stranu listů klade vajíčka ohrožený motýlek hnědásek chrastavcový.
Každý ovocný stromek má svou Lupinu, která obohacuje půdu o dusík a stromečkům se to moc líbí. Máme spolu ale dohodu: od stromků se vzdálit nesmí! Je silně invazivní a dusík v půdě by se nelíbil lučním kytkám. Urazily by se a odešly.

Červen

Krásné lilie
Záhon letniček – prostřený stůl pro hmyzáčky
Brutnák si jaksi vyskakuje nad ostružinami
Chia s Berynkou pózují u brambor ve slámě

Srpen

Na konci pozemku, nahoře na kopci stavím domeček. Ještě před čtyřmi lety jsem tady ležela v trávě a snila o něm. Z mnoha důvodů mi představa, že bych tady mohla stavět připadala absolutně nereálná. Za půl roku se budu stěhovat. Cesta ke splnění dětských snů není úplně jednoduchá. Ale je krásná! V sekci Voda v zahradě popíšu, jak jsem vymyslela, aby ani kapka vody neodešla z pozemku.
Agastache fenyklová, plamenka latnatá, třapatka nachová. Z mého telefonu fotky nic moc, ale toto seskupení trvalek vypadá moc hezky a teď, kdy toho kolem moc nekvete je tady hodně plno – motýli, drvodělky, čmeláci, včelky… Kéž by zapršelo.

Podzim

Stavba kořenové čističky ( viz Voda v zahradě ), sklizeň a zpracovávání…

Brambůrky nemají chybu

Bylinky sbírám a suším od jara do konce léta. Pak si je rozložím na prostěradlo na stůl, opatrně promíchám a uskladním v uzavřených sklenicích ve špajzu. Protože tam není úplně tma, jsou sklenice v papírových taškách.

V remízku na okraji pozemku sklízím každý rok ( pokud jsou podmínky ) koncem léta dva koše křemenáče osikového.

Už v lednu jsem v akci nakoupila 5 l rumu. Teď jsem do něj na měsíc naložila rozmačkanou aronii. Tak jednou za týden promíchám. Pak svařím asi litr vody s kilem cukru. Aronii přepasíruji přes plátno, smíchám a nechám ještě měsíc uležet. Na Vánoce bude likér – medicínka. Mňam.
Maliny a jahody v říjnu
Poslední sběr bylinek.
Šťastné a veselé!