Jedlý les

2021

Nákres osázení sekačkou v trávě.
Vyznačení senem.
Půda prokypřená rycími vidlemi, rozvezený hnůj. Ne čerstvý, dva roky ležel na hromadě.
Mulčování – kartony + cca 40 cm vrstva slámy – předem dobře zalité.

Koncem srpna už místy prorůstala tráva. Začátkem listopadu jsem se pustila do prvního osazování. A hned s prvním keříkem rybízu jsem také činnost ukončila. Pod slámou byla krásná vrstva kompostu ( kartony už tam nebyly ) provrtaná skrz naskrz hraboši. Pod kompostem úplně suchá půda, tvrdá jako skála. Rozhodla jsem se tedy veškeré záhony odkrýt, do hloubky porýt a prolít vodou. Mám novou vrtanou studnu a stejně teď musím pravidelně odčerpávat.

Zjara záhony upravím, zakryji textilií, vysadím ovocné keře a malé stromky. Vrátím zpět slámu a postupně budu dosazovat trvalky a bylinky. Eco textilie se za 2-4 roky beze zbytku rozloží. Koupila jsem ji na www.agrotextilie.cz, tkaná hnědá – palisandr, 130 g, 1,65 x 50 m.

Vím, že u zakládání instantních záhonů se nejprve pokládají kartony a teprve potom se vrství organický materiál. To jsem zkoušela už vloni na jiném místě. Tráva prorůstala stejně a půda vespod, byť předem zalitá, byla stejně suchá a tvrdá.

2022 květen

Černý rybíz, 2 muchovníky, doplněno trvalkami: denivky, pivoňky, plamenky, kozlík lékařský, třapatky , měsíční jahody
Růžičky, muchovník ( koupila jsem na jaře všechny možné odrůdy ). Zbývá dosadit červený rybíz a doplnit trvalky. Ten plůtek vpravo bude podpírat maliny.
Brambůrky už prorůstají.
Chia s Berynkou u bramborového políčka

Podzim

Odstraňuji ( byť přírodní ) textilii… Po mnoha pokusech jsem se rozhodla pro mulčování pouze v létě, Na zimu pohnojím, prokypřím a dopřeji rostlinkám zimní vláhu. Hraboši jsou darebáci.