Přírodní léčení

Čas od času se přinutím k preventivní prohlídce. Nějaké odběry krve, změření tlaku. Na víc fakt nemám. Možná je to i tím, že jsem v posledních několika letech svědkem, jak mojí mamce každou návštěvou u lékaře přibývá diagnóz a s tím spojených „léčiv“. Přesně jak popisuje ve svých knihách MUDr. Jan Hnízdil.

Na požádání obdaruji svými lektvary známé. Raději bych ale vysvětlila, jak si své vyléčení může jednoduše užít každý. Mám samozřejmě na mysli nemoci a úrazy, které bezprostředně neohrožují život.

Existuje mnoho alternativních způsobů léčení i jen zacílení na prevenci. Např. tradiční čínská medicína, ajurvéda, nejrůznější alternativní diagnostické metody… Já se zaměřuji jen na naše bylinky, stromy a keře, které mi rostou pod nosem.

Říká se, že účinné složky bylinkových preparátů jsou 50% úspěchu a 50% je víra, že mi bylinka pomůže. Vysvětlím svůj náhled, svůj postup.

Kdysi jsem si koupila knihy Herbář léčivých rostlin ( je to několik knížek, bylinky podle abecedy ) od Jiřího Janči a Josefa A, Zentricha. Ke knížkám je Receptář a ještě knížka Velký receptář alternativní medicíny. Vždycky si vyhledám podle příznaků chorobu a postup léčby – bylinky, jaké vitamíny doplnit a čím, jaké reflexní body na těle stimulovat…vše je o komplexním přístupu k sobě.

Tato knížka je pro mě také moc užitečná. Maria Treben je uznávaná bylinářka po celém světě. Jsou zde přehledně popsané základní informace, jednotlivě představené bylinky a abecedně seřazené velké množství nemocí a nejrůznějších neduhů s řešením jak na ně. Vždycky tam najdu co potřebuji. Časem jsem si vychytala, které čaje, tinktury a masti potřebuji mít trvale ve své domácí lékárničce.

Na tomto webu je také spousta užitečných a zajímavých informací: www.bylinkyprovsechny.cz

Každá nemoc má příčinu v oslabeném imunitním systému, což je náš ochranný štít. Máme zpomalit, odpočívat, zabalit se do peřin, popíjet čajíky, prostě se hýčkat. Namísto toho do sebe kopneme něco zázračně a hlavně rychle působícího z reklamy a pokračujeme v sebedestrukci. Po nějakém čase se tělo ozve znovu, tentokrát to může být horší.

Pro mě má využití bylinek ať už v prevenci, nebo léčbě ještě jednu velkou přidanou hodnotu k těm 50% víry. A tou je, že si konkrétní bylinku najdu v herbáři, zjistím si o ní co nejvíce informací ( kdy sbírat, jak sušit, kterou část použít, jaká forma přípravy ), sama si ji utrhnu a osobně zpracuji. Např. královna bylinek třezalka tečkovaná. Sušená nať i květ v kombinaci s dobromyslí, vrbkou úzkolistou, vřesem a měsíčkem je ten nejúčinnější čaj proti depresi, třezalkový olej z květů a poupat ulevuje od bolesti pohybového aparátu, působí na pohmožděniny, třezalková tinktura – to by byl popis na stránku co všechno dokáže vyléčit. Čaj z kopřivy dodá tělu železo a čistí krev, tinktura z kořenů vtíraná do pokožky hlavy povzbuzuje růst vlasů a krásně se lesknou… Láska k celému procesu ( svému milovanému tělu/svým milovaným bližním připravit lék ) je to největší kouzlo uzdravení. Sběr bylinek je procházka do přírody, čerpání energie, hluboké dýchání, při sběru a hledání si začneme všímat detailů, naučíme se naslouchat přírodě, rozzáříme se.