Bachovky – krásný výlet do přírody

Dr. Edvard Bach byl anglický lékař a především vyjímečný člověk obdařený jedinečným darem, který nám zanechal. Byl milovníkem přírody a od mládí toužil pomáhat ostatním. Studoval lékařství a od počátku si všímal toho, že lékaři léčí tělesnou schránku, ale neléčí city – pacientovy strachy, obavy, šok, nejistotu…

Podle Bacha jsou nemoci v prvé řadě signály, které vysílá lidská duše , aby daného člověka upozornila na nedostatky v životním stylu či prožívání. Každého jedince je možno přiřadit k jednomu z 38 osobnostních typů. Negativní stránky těchto 38 typů, např. pýcha, závist, žárlivost, nenávist, jsou kořenem nemoci. Každému z těchto charakterových rysů přiřadil rostlinu, jejíž esence může člověku pomoci vzdát se negativních emocí či návyků. Příprava preparátů je ritualizovaná.

Převážnou část textu jsem přepsala z Vědecké monografie Markéta Kastnerová a kol.. Jen abych správně uvedla o čem je řeč a koho by tento zajímavý a účinný způsob alternativního léčení zaujal může si koupit knížku, krásné karty a celou dárkovou sadu všech esencí. Užíváním „bachovek“ si nemůžeme ublížit. Pokud jsou zvolené nevhodné květy či kombinace, nic se neděje. Pokud se trefíme do černého, je to fičák. Nástup účinku může u někoho být klidně jen dva dny, u někoho několik týdnů potrvá, než pocítí rozdíl. Podle toho, jak je emocionální stav zakořeněný.

Zmiňuji se o této terapii hlavně proto, že je velmi jednoduché vytvořit si květovou esenci svou vlastní. Je to další způsob, jak prožít krásný den v přírodě, udělat si rituál.

Vyjdete si zrána za slunečného dne na nějaké krásné místo na louce, nebo jen u sebe na zahrádce, kdekoliv. Pokuste se na nic nemyslet, vnímat pokoj, krásu rána – rosu v trávě a mír kolem sebe. Romantika. Rozhlížejte se, hledejte kytku, rostlinku, květ – z nějakého důvodu si budete mít chuť některou utrhnout. Musí to být do deváté hodiny ráno. Ponořte rostlinku/květ do skleněné misky s pramenitou vodou položenou na místě, kam se opírá slunce. Působením živlů vzniká účinná látka. Teď máte nejméně tři hodiny času. Můžete se pomilovat s partnerem, pohrát si s dětmi, zacvičit si, nebo jen tak odpočívat, číst si. Krása, žádný spěch.

Asi po třech ( lépe po pěti ) hodinách nalijte vodu do skleněné lahvičky ( úplně čisté, suché ), stačí 12 kapek, zakonzervujte trochou alkoholu a dolejte čistou vodou. Máte hotovo. Zbytek vody můžete vypít, omýt si obličej, vrátit původní kytce. Esence obvykle užíváme 4 x denně 4 kapky pod jazyk, chvíli podržet před polknutím. Nebo si nakapat do láhve s vodou a popíjet celý den. Před použitím protřepat. Obecně – při manipulaci s bylinkami nepoužíváme kovové nástroje. Pokud možno dřevo, sklo, porcelán, plast.

Kouzlení v přírodě s trochou fantazie nemá hranice. Je to i krásný hravý způsob trávení času s dětmi a tímto v nich podněcovat zájem a lásku k přírodě.